Dermatoza u psów

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, wykazują wrażliwość na pewne czynniki występujące w środowisku, które mogą być chorobotwórcze. Są to konserwanty, kosmetyki, pasożyty, nieodpowiednia dieta oraz otoczenie życia, wiek i przebyte w przeszłości choroby. U psów najczęściej objawia się to chorobami skóry. Niewłaściwy wygląd psa, istniejące zmiany w wyglądzie skóry, sierści, oczu stanowią sygnał dla właściciela o chorobie.

Skóra psa jest o wiele cieńsza, niż skóra człowieka. Jej budowę cechuje mniejsza liczba naskórka, stąd szybkość w gojeniu się ran, ale też wysoka podatność na urazy. W przypadku różnych ras bywa inaczej. Zdarza się, że pies ma fałdy, albo bardzo krótka sierść i ostrą, która potrafi wkłuwać się w naskórek powodując zmiany chorobotwórcze. Ale najczęściej schorzenia skóry wywołują mikrourazy spowodowane swędzeniem skóry i jej drapaniem przez pazury, a poprzez to infekowaniem przez znajdujące się na nich bakterie.

Podatność na choroby skóry powodują głównie pasożyty, jak obecność pcheł, czy świerzbowca. Schorzenie wywołane działaniem pasożyta, jakim jest pchła ma swoją jednostkę chorobową i nosi nazwę alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS). Równie często choroby skóry u psów powoduje alergia i zaburzenia hormonalne, bądź  niedobory koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników pokarmowych w zastosowanej u psa diecie. Alergia jest problemem, który bardzo często pojawia się wśród czworonogów i towarzyszy zwierzętom do końca ich życia. Powodem uczulenia mogą być obecne w powietrzu pyłki traw i drzew, zarodniki grzybów, roztocza, czy pokarm, np. białko. Alergeny mogą wnikać przez skórę zwierzęcia lub być przez nie zjadane. Najważniejsze jest wyeliminowanie ich z życia psa, co nie zawsze jest łatwym do zrealizowania zadaniem.

Objawem chorób dermatologicznych jest wygląd psa i jego zachowanie powodowane świądem, szczególnie w przypadku APZS. Choroby skóry u psów wywołują wyłysienia, często krosty i strupy.  Pies wygryza sobie sierść i drapie się głównie w okolicach grzbietu i nasady ogona. Podobnie chorobotwórcze są pasożyty żyjące w skórze psa jak nużeńce, które żyją w mieszkach włosowych. W przypadku obniżonej odporności namnażają się w zbyt dużej ilości i wywołują zmiany skórne. Każdy taki objaw nie może być bagatelizowany przez właściciela lub hodowcę i każdorazowo zgłaszany do lekarza weterynarii.

Jedną z najczęstszych chorób skóry są ropne zapalenia skóry wywołane różne infekcjami bakteryjnymi, czego nadrzędnym objawem są: ropne zmiany na skórze, sączące wyłysienia i częsty świąd. Kolejnym z problemów, które wywołują choroby skóry u psów są grzybice. Leczenie jest długotrwałe i trudne. Należy je kontynuować mimo ustąpienia zmian na skórze.  Objawy grzybicy są różne, zwykle objawiają się poprzez pojawienie się na skórze okrągłych, łysiejących zmian chorobowych, które możemy dostrzec na ciel psa.

Choroby skóry u psa mogą mieć także podłoże autoimmunologiczne. W takich przypadkach są wytwarzane przeciwciała przeciw własnym tkankom. Bez względu na przyczynę dermatozy, zawsze należy konsultować się z lekarzem i działać zgodnie z jego wytycznymi.

Add a Comment