Alergia u psa – diagnostyka psiej alergii

Zachowania psa powinno być uważnie obserwowane przez właściciela. Czasem czynność tak naturalna u psa, jak podrapanie swędzącego miejsca może być objawem poważniejszej choroby. Żadna z nietypowych form zachowania się psa nie powinna być ignorowana przez właścicieli. Jeśli do tego pojawią się zmiany w wyglądzie: strupy, czerwone plamy, łyse place, bezwzględnie należy udać się do lekarza celem zdiagnozowania przyczyny. Bardzo często okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach przyczyną jest działanie szkodliwego dla psa alergenu.

Alergia u psa, czyli nadwrażliwość i nadmierna reakcja systemu immunologicznego, jest chorobą nieuleczalną, która towarzyszy mu do końca jego życia i musi być bezustannie kontrolowana. Wyróżniamy, jej różne rodzaje: alergie pokarmowe, które są najpopularniejszym schorzeniem, z jakim stykają się właściciele psów. Alergenami w pożywieniu zazwyczaj są zawarte w nim substancje, jak białko roślinne lub zwierzęce, gluten, warzywa, konserwanty lub barwniki. Chore zwierzę, aby prawidłowo rosnąć i się rozwijać  musi przez cały czas stosować się do wymogów diety, której podstawą jest wykluczenie z codziennego pożywienia szkodliwego dla psa alergenu. Kolejnym rodzajem alergii jest alergia kontaktowa. Występuje ona bardzo rzadko. Do tego rodzaju alergenów należy zaliczyć gumę z jakiej zrobione są zabawki dla psa, metal występujący w misce, farba, itp. Jednakże w przypadku zwierząt największym problemem są alergeny zwarte w otaczającym zwierzę środowisku, w którym funkcjonują na co dzień. Mowa o pyłkach traw i drzew, zarodnikach grzybów, chwastach i o roztoczach kurzu. To najczęstsze powody alergii u psa.

Objawy, jakimi manifestuje się alergia są często mylone z innymi, dlatego bardzo trudno ją zdiagnozować przy pierwszej wizycie u lekarza. Do najczęściej występujących objawów należą: zmęczenie, spadek wydolności psa, a przede wszystkim świąt, zapalenie skóry, atopia, częste kichanie, nieżyt błony śluzowej nosa i choroby oczu, jak zapalenie spojówek. Alergia może wywoływać takie objawy jak kaszel, astmę oskrzelową, czy biegunki, wymioty, a nawet tachykardię, częstoskurcze, kołatanie serca, skurcze dodatkowe, kontakt z alergenem może się też zakończyć utratą przytomności i zmianami ciśnienia tętniczego. Choroba może też wywołać zaburzenia w funkcjonowaniu układu moczowego, a w skrajnych przypadkach porażenia i wstrząs anafilaktyczny. Niesie także ze sobą zmiany w zachowaniu psa, które polegają na zmienności nastroju, objawach paniki, agresji, lęku, lub nadaktywność i nerwicę.

Alergia u psa i jej diagnostyka to trudna i skomplikowana sprawa. Polega na zebraniu wywiadu i wykonaniu określonych badań klinicznych. W celach diagnostycznych należy wykonać: alergiczne testy skórne: śródskórne, punktowe, skaryfikacyjne, pocierania, a także testy prowokacyjne donosowe, odoskrzelowe. Kolejne z testów, jakie należy wykonać to testy alergiczne oparte na receptorze Fce oraz test na alergię pokarmową wykrywający przeciwciała IgE i IgG.

Add a Comment