Jak dbać o zdrowie szczekliwego pupila?

Posiadanie czworonożnego przyjaciela w domu to nie tylko przyjemność czy kaprys, ale również spory obowiązek. Wiąże się to zarówno z wychowywaniem zwierzęcia, szkoleniem, poświęcaniem mu czasu na wspólne zabawy i spacery, ale przede wszystkim dbałością o jego zdrowie i prawidłowy rozwój. Pies staje się członkiem rodziny, który wymaga odpowiedniej troski.

Dbałość o zdrowie psa wiąże się z prawidłowym odżywianiem zwierzęcia, należytą aktywnością fizyczną, zapewnieniem prawidłowego rozwoju psychicznego, a także odpowiednią opieką weterynaryjną.

Jednym z głównych elementów prawidłowego rozwoju zwierzęcia jest prawidłowo dobrana dieta. Wartościowy posiłek powinien zapewnić mu siłę i energię na cały dzień. Dobrze dobrana psia dieta to ta, która jest bogata w składniki odżywcze, jak: białka, tłuszcze, minerały, witaminy, węglowodany. Jej rodzaj i ilość spożywanego posiłku powinny być ustalane z weterynarzem, dzięki czemu ma się pewność, że żywienie psa jest prawidłowe, dobrane do rasy, wieku i kondycji czworonoga. Można samemu przygotować posiłki lub podawać gotowe karmy. Pożywienie przygotowywane  w domu powinno zawierać: mięso, ryby, zboża, zielone warzywa i otręby, oleje roślinne oraz dawki preparatów witaminowych. Jest znacznie trudniejszym sposobem niż stosowanie gotowych karm dla psa, gdyż wszystkie te składniki trzeba odpowiednio zbilansować. Łatwiejszym sposobem są gotowe produkty. Mogą to być suche karmy (chrupki, przysmaki) i produkty miękkie (kiełbaski, miękkie chrupki, mokre karmy). Można stosować produkty pełnoporcjowe, zapewniające wszystkie potrzeby żywieniowe psa lub stosować karmy uzupełniające, będące dodatkiem do innego pożywienia. W szczególnych przypadkach, takich jak: otyłość niewydolność nerek czy cukrzyca stosuje się karmy dietetyczne.

Oprócz prawidłowego żywienia na zdrowie psa istotne znaczenie ma zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu i aktywności fizycznej. Właściciel musi zdawać sobie sprawę, że pies potrzebuje codziennych spacerów, zabawy na świeżym powietrzu, potrzebnych mu nie tylko do utrzymania dobrej kondycji fizycznej, ale i zdrowego rozwoju psychicznego i umysłowego. Zapewnią mu to różnorodne ćwiczenia (np. bieganie, aportowanie), formy szkolenia psa, bliskość z opiekunami i ich właściwy stosunek do zwierzęcia.

U podstaw dbałości o zdrowie psa leżą również działania profilaktyczne, mające na celu zapobieganie chorobom. Należą do nich: regularne szczepienia i odrobaczanie, a także zabezpieczenie przed pasożytami skóry. Konieczne są więc wizyty u lekarza weterynarii., który dokona oceny zdrowia psa, udzieli wskazówek i ewentualnie zleci badania czy wyleczy dolegliwości. Szczepienia zabezpieczają psa przed wieloma chorobami: nosówką, parwowirozą, leptospirozą, wirusowym zapaleniem wątroby, kaszlem kennelowym, koronowirozą i wścieklizną.Ponadto regularne odrobaczanie zwierzęcia eliminuje groźbę wystąpienia poważnej choroby, także groźbę zarażenia się ludzi. Opiekun psa pamiętać też powinien o zabezpieczaniu psa przeciw pasożytom skóry, jakimi są pchły czy kleszcze. Koniecznością jest stosowanie różnego rodzaju środków owadobójczych oraz należyta dbałość higienę psa i czystość otoczenia.

Posiadanie zwierzęcia wiąże się z dużą odpowiedzialnością za los i zdrowie psa. Nie może być zabawką czy kaprysem właściciela. W momencie pojawienia się w domu swego opiekuna staje się członkiem jego rodziny.

 

Add a Comment