Poród i psia ciąża

Oczekiwanie na szczenięta jest dla psa i właściciela ogromnym stresem. W związku ze zmianami, jakie zachodzą w organizmie psa ulega zmianie wiele rutynowych czynności, jak ilość posiłków w ciągu doby, a także ich jakość. Podawane w trym okresie karmy powinny być znacznie bogatsze w substancje odżywcze konieczne do rozwoju ciąży, a jednocześnie wpływające dodatnio na ogólny stan zdrowia u ciężarnej suki, niż dostępne na rynku karmy podstawowe.

Ciąża u psa trwa około 63 dni, jednakże bywa z tym różnie. Czasem ciąża u psa trwa 5 tygodni albo 6 tygodnie. Jest to zależne od np. ilości płodu. W celu określenia terminu porodu należy wykonać badanie USG około 4 tygodnia ciąży. Badanie takie jest zasadne, ponieważ jednoznacznie wyklucza lub potwierdza ciążę. Zdarza się bowiem, że suka ma wszystkie zewnętrzne objawy i przygotowuje się do porodu, a po wykonaniu badania okazuje się, że ciąży brak. Takie zjawisko nazywany ciążą urojoną.

W pierwszej połowie ciąży u psa karmimy sukę tak jak przed ciążą. Od początku drugiej połowy powinniśmy podawać jej karmę dla suk w ciąży i suk karmiących. Innym wariantem jest podanie karmy dla szczeniąt. Karmy te mają bogatszy, niż karma podstawowa skład. Zawierają większą ilość białka, tłuszczu, witamin, wapnia i innych składników mineralnych. Zmianie ulega częstość karmienia, jednakże należy to robić stopniowo, ponieważ każda zmiana w rutynie może wywołać u nich stres. W drugiej połowie ciąży należy zwiększyć ilość  posiłków kosztem zmniejszenia podanych dawek karmy. W tym czasie zwiększa się obwód brzucha, co powoduje ogromny dyskomfort i uciska żołądek.

Ważne jest, aby zachowanie właścicieli nie odbiegało od tego, jakim było przed ciążą. Nie należy więc ograniczać psu ruchu, ale też nie należy zbytnio forsować psa. Przed narodzinami psa właściciel powinien przyzwyczaić sukę do nowego legowiska, dostosowanego do potrzeb jej i potomstwa. Powinno się ono znajdować w najbardziej zacisznym miejscu w domu.

O zbliżającym porodzie, prócz powiększającego się obwodu brzucha, świadczy temperatura ciała psa, która wynosi od 38 do 38,5 st. Obniżenie się temperatury ciała nawet do około 37 st. może świadczyć o zbliżającym się porodzie. Dzieje się tak na dobę przed rozpoczęciem akcji porodowej. Zwiastunem zbliżającego się porodu jest odchodzący czop śluzowy, który w postaci nitek śluzu wydobywa się z dróg rodnych.

W razie wystąpienia komplikacji podczas porodu należy zwrócić się do lekarza weterynarii. Każda ciąża u psa jest inna i inaczej przebiega poród. Niemniej jednak należy zgłosić się do specjalisty, jeśli w ciągu 2 godzin od pojawienia się skurczów partych nie rodzi się szczeniak, kiedy następuje całkowity zanik akcji porodowej i przedłuża się wypoczynek rodzącej, a wiemy, że jeszcze nie wszystkie szczenięta się urodziły, a także w przypadku pogorszenia się zdrowia psa: pojawienie się u suki drgawek, nadmiernej aktywności, pobudzenia oraz wówczas, gdy mimo wyznaczonego terminu akcja porodowa nie pojawia się i nie ma jej oznak.

Add a Comment